Stavební činnost, rekonstrukce, novostavby, zateplení, dotace
...již od roku 1991

Jak bojovat doma s plísní?

Také doma bojujete v době vlhkého a chladného počasí s plísní? Nejde jen o nevzhledné skrvny a chlupaté stěny, ale také o zdraví nebezpečný organismus, který se podílí na různých zdravotních problémech. Jak s plísní a vlhkostí účinně bojovat? Přečtěte si náš článek.

Plíseň se v době vlhkého a chladného počasí stává čím dál časteji nezvaným hostem mnoha bytů a domů. Nejde jen o nevzhledné skrvny a chlupaté stěny, ale také o zdraví nebezpečný organismus, který se podílí na různých zdravotních problémech. Jak s vlhkostí, která způsobuje plísně na zdech, kolem oken či dveří, účinně bojovat? Přečtěte si náš článek.

Větrejte o sto šest

Plíseň vzniká nejčastěji tam, kde se málo větrá. Vlhkost, která se v bytě nebo domě tvoří, se musí dostat také ven. Proto je potřeba denně větrat a to nejlépe v zimě prudce a v létě klidně celé dny. Pokud okolí nedovoluje celodenní větrání nebo z jiného důvodu nemůžete mít otevřené okno, vsaďte na mikroventilaci, kterou disponují každá kvalitní plastová okna.

Jak ovšem udržet zdravé ovzduší v místnostech, kde ani okna nejsou? Koupelny či kuchyně bez oken vyžadují účinnou ventilaci, bez které boj s plísní nevyhrají. V kuchyni by měla běžet digestoř s odtahem a v koupelně výkonné odvětrávání.

Plíseň nepodporujte

Při každém vaření či sprchování vytváříme další a další vlhkost. Neznamená to samozřejmě, že nejlepší bude když se přestanete koupat a vařit. Pokaždé byste však měli myslet na odsávání. To znamená při sprchování zapnout odvětrávání a při vaření používat digestoř. Tu velká čast z nás vůbec nevyužívá, a to většinou pro svou hlučnost. V takovém případě sáhněte po kvalitnější digestoři, která vás při práci neobtěžuje a odsávejte jak jen to je možné. Jedině tak přestanete vytvářet další plíseň.

Pořiďte si kvalitní okna a zateplení domu a zbavte se plísně jednou pro vždy.

Dezinfikujte a uklízejte

V domácnostech, kde se málo uklízí a odpadky se vynášejí jen jednou za čas, se plísně tvoří mnohem snáze. Nezapomínejte pravidelně dezinfikovat ledničku a mrazák a v případě, že už se plíseň objevila, zahajte také účinný chemický protiútok. V případě stěn vsaďte například na staré dobré Savo.

Řeště příčinu

Abyste se nemuseli dnes a denně znovu pouštět do opakovaného likvidování plísně, bude potřeba zaměřit se na to, kde je vlastně počáteční problém. Pokud uklízíte, větráte a odsáváte, může být příčina jinde. Nejen nekvalitní okna či nedostatečné větrání způsobují plíseň. Svůj velký podíl na plísni nese také špatná izolace a zateplení fasády či střechy. Poraďte se s odborníky a zbavte se plísně jednou pro vždy.

Na závěr... Desatero úspěšného boje s plísní

  • Větrejte
  • Mějte kvalitní okna
  • Odsávejte
  • Vsaďte na kvalitní izolaci
  • Uklízejte a vynášejte odpadky včas
  • Používejte odvlhčovače vzduchu
  • Pokud to není nutné, nesušte prádlo v bytě
  • Použijte hydroizolační nátěr
  • Nedávejte nábytek bezprostředně ke zdi
  • Udržujte optimální teplotu v bytě (okolo 21 °C)
Pokud potřebujete kvalitní izolaci a nová okna, která vám pomohou vyhrát boj s plísní, na nic nečekejte a napište nám.