Stavební činnost, rekonstrukce, novostavby, zateplení, dotace
...již od roku 1991

Průvodce výběrem plastových oken

Podle jakých parametrů vybírat plastová okna? Informací dnes dostanete mnoho, pomůžeme vám vybrat ty nejdůležitější.

Ještě je nemáte? Jsou úsporná, hezká a představují skvělou investici. Řeč je o plastových oknech. V této době je na jejich montáž ideální čas. Spojíte-li totiž výměnu oken ještě se zateplením fasády, dosáhnete na příspěvek ze státního dotačního fondu Nová zelená úsporám.

Přečtěte si, jaká jsou pravidla dotačního programu Nová zelená úsporám

Začínáme s výběrem oken. Jak si vybrat ty nejpodstatnější informace?

Výrobci a dodavatelé plastových oken dnes na zákazníka doslova chrlí kvantum informací. Ne všechny jsou ale pro budoucího majitele nových oken podstatné a spoustě z nich ani nerozumí. Mnoho parametrů se totiž udává pouze pod zkratkami, bez jakéhokoliv vysvětlení. Co byste tedy měli udělat jako úplně první krok? Ujasněte si, co vlastně od nových oken očekáváte a vybírejte je s ohledem na to, kam budou montována. Protože nároky na okna pasivního domu budou určitě jiné než na okna staršího domu.

V honbě za co nejlepšími parametry oken často zapomínáme na jednu zásadní věc: kdo okna vyrábí, kdo je prodává a kdo je montuje? Většinou se totiž nejedná o jednu a tu samou osobu či firmu. Více než jinde tady platí, že by měl mít dodavatel vašich oken dobré reference, byl stabilní a pohyboval se delší dobu na trhu. Tak máte alespoň nějakou jistotu, že v případě reklamací proběhne vše tak, jak má. Ve stavebnictví Miloslav Hladík prodáváme a montujeme plastová okna Gealan, Inoutic Prestige, ALUPLAST, Rehau a Shüco.

Tepelně-izolační vlastnosti

Nová okna si pořizujeme hlavně proto, abychom ušetřili za vytápění. Budou nás tedy zajímat především jejich tepelně-izolační vlastnosti. Výrobci často uvádějí, že směrodatný je počet komor. To už ale dneska neplatí - nezáleží tolik na tom, kolik má profil komor, ale z jakého materiálu jsou komory vyrobené a jak jsou konstruované. Soustřeďte se tedy na mnohem důležitější parametry:

  • Stavební hloubka profilu - většinou platí, že čím je rám okna tlustší, tím lepší má tepelně-izolační vlastnosti. Zároveň ale platí, že příliš silné profily nejsou vhodné pro atypická okna (například úzká okna, šikminy apod.).
  • Součinitel prostupu tepla Uw - jedná se o nejdůležitější parametr. Vyjadřuje množství tepla, které pronikne celým oknem. Čím nižší je Uw, tím lépe. Je ovlivňován především kvalitou rámu a prosklení. Pokud tedy chcete srovnávat jednotlivé profily oken, srovnávejte je právě podle Uw.

Také se můžete setkat ještě se součinitelem prostupu tepla sklem Ug - udává, kolik tepla uniká metrem čtverečním skla při změně teploty o 1 ˚C. Tento součinitel je výrazně ovlivněný volbou typu skla - dvojsklo, nebo trojsko. Plastová okna s trojskly jsou dnes standardem v pasivních a nízkoenergetických domech. Určitě se do nich vyplatí investovat. Parametr Uf pak určuje míru prostupu tepla rámem okna.

Těsnění okna

Důležitou roli hraje také typ těsnění okna. Je to dokonce druhý nejdůležitější parametr, proto mu věnujte dostatek pozornosti. Rozlišujeme dvojí těsnění - dorazové a středové

U dorazového typu se těsnění nachází venku a uvnitř. Jakmile pronikne venkovním těsněním voda, je odvedena z rámu speciálními otvory. Toto venkovní těsnění je ale často poškozováno větrem.

Doporučujeme proto kvalitnější středové těsnění, které rozděluje prostor mezi křídlem okna a rámem na vnější a vnitřní komoru. S větrem, deštěm a mrazem se tedy vypořádává už vnější komora, zatímco vnitřní zůstává suchá a teplá. Nedochází proto k rosení rámu a křídla a korozi kování. Mezi další výhody středového těsnění patří třeba snížený přenos hluku zvenčí, ochrana celoobvodového kování a tím i prodloužení jeho životnosti. Středové těsnění mají například profily Rehau Geneo, Shüco SI 82 nebo Inoutic Prestige.

A jaký vliv má na kvalitu okna kování? Určitě musí být celoobvodové a mít dostatek uzamykatelných bodů. Většina výrobců dnes nabízí i tzv. čtvrtou polohu kliky neboli mikroventilaci. Mezi nejpoužívanější kování patří ROTO, Sigenia nebo Maco.

Pamatujte, že záleží nejen na kvalitním profilu okna, ale především na správné montáži. Rozhodně nedoporučujeme pouštět se do montáže svépomocí. Pokud navíc výměnu oken spojíte také se zateplením fasády, zařídíme pro vás dotace z programu Nová zelená úsporám.