Stavební činnost, rekonstrukce, novostavby, zateplení, dotace
...již od roku 1991

Výhody zateplené fasády v létě

Je výhodné zateplení domů i v létě? Má smysl zateplovat? Přečtěte si o tomto tématu víc.

Smysl zateplení fasády je v zimě zcela pochopitelný. Jedna vrstva navíc nejenže pomáhá udržet teplo uvnitř domu, ale také odráží venkovní chlad a udržuje jej za zdmi vašeho obydlí. Ale má zateplení nějaké výhody v létě?

Stejně tak, jako chceme v zimě zabránit chladu před vstupem dovnitř bytu, bráníme se v létě před průnikem tepla. Každý rok zažíváme parné letní dny, kdy jediné, co trochu pomáhá, je větrák, klimatizace nebo studená sprcha. V letních měsících může dojít k přehřátí domu, ale lze tomu předejít.

Jak se vyhnout přehřívání budov?

V létě se tepelně izolované domy daleko lépe potýkají s přehříváním. Dobrá izolace fasády odráží venkovní teplo a pokud zamezíte průniku světla a tepla přes okna (např. kvalitními okny s trojskly nebo celostínícími žaluziemi), máte vyhráno. Chladnější vzduch, kolující uvnitř domu, nemá kam uniknout a dům si tak udrží stejnou teplotu po velmi dlouhou dobu.

Ideální je spojit ochranu před přehřátím domu s intenzivním ranním větrání (okolo 6. hodiny), kdy je ještě venkovní vzduch chladnější. Doporučuje se intenzivně provětrat chodby a další prostory domu. Dál už nebude problém v domě vydržet.

Fotografie před zateplením

Fotografie před zateplením

Fotografie po zateplení

Fotografie po zateplení

Další realizace zateplení domů

Zbavte se hluku

Izolace domu pomůže i v dalších oblastech. Se správným výběrem izolace se dostaví i snížení akustické stopy. Pokud bydlíte v rušné části obce a vadí vám venkovní hluk, už znáte možné řešení. Zároveň zateplení zlepšuje i pasivní protipožární ochranu. Vyšší pocit bezpečí, méně hluku z okolí a daleko příjemnější teplotu vzduchu - to vše zajistí kvalitní zateplení fasády.

Jaký materiál pro izolaci

Již od roku 1970, kdy se v Evropě zateplování fasád domů začalo rozmáhat, se materiály velmi zlepšují. Mezi dva nejpoužívanější patří EPS - pěnový polystyren a minerální izolace - vata. Hlavní výhoda polystyrenu spočívá v jeho ceně a ve snadné stavební instalaci. Minerální izolace je sice dražší, ale je daleko více žáruvzdorná a má lepší tepelné i zvukové izolační vlastnosti. Minerální vata se často využívá i pro zateplení střech a půdních prostor.

Investice, která se brzy vrátí

Investice do zateplení domu se velmi rychle vrátí v podobě ušetřených nákladů na energie. Ročně lze ušetřit i desetitisíce na vytápění v chladném období a naopak za náklady na provozu klimatizace v teplých dnech. Správná izolace sníží náklady o 30 až 60 %.

Pomůžeme vám získat dotaci na zateplení bytového domu z výzvy č. 78 IROP. Ozvěte se nám

Co na to stát?

Dle Sdružení EPS ČR stále zůstává přes 145 milionu metrů čtvereční nezateplených stěn. Stát proto podporuje rekonstrukce a zateplování domů formou dotací. Na začátku roku 2018 připravil novou výzvu č. 78 z Integrovaného regionálního operačního programu pro bytové domy. Přečtěte si další informace o této dotaci. Stále také pokračuje projekt Nová zelená úsporám pro rodinné domy. I s vyřízením této dotace vám pomůžeme!

Chcete i vy ušetřit za energie a zažívat pohodlí v letních měsících? Poptejte u nás nezávazně zateplení domu ještě dnes. Neváhejte nás kontaktovat.

Fotografie ze zateplování domů