Stavební činnost, rekonstrukce, novostavby, zateplení, dotace
...již od roku 1991

Vypracujeme vám energetický audit a průkaz energetické náročnosti budovy

Energetický audit je komplexní zprávou, kterou pro vás vypracuje náš energetický specialista s osvědčením od Ministerstva průmyslu a obchodu. Zpráva obsahuje posouzení stávajícího stavu budovy (obvodové konstrukce, způsoby vytápění, chlazení, přípravy teplé vody, větrání, osvětlení, vybavení spotřebiči a vyhodnocení energetické účinnosti využívání energie v budovách). Audit také obsahuje  návrh několika variant technického řešení posuzované budovy s cílem snížení spotřeby energií nebo zvýšení energetické účinnosti.

Energetický audit je často požadován jako podklad pro žádost o dotaci nebo bankou v případě žádosti o finanční podporu.

Pro koho je energetický audit určený

  • vlastníci budov a výrobních provozů (pro určité objekty ze zákona povinné)
  • žadatelé o podporu z veřejných zdrojů, např. o dotaci Nová zelená úsporám
  • správci nemovitostí a investoři

Vždy nalezneme úspory či řešení, jak snížit energetickou náročnost budovy. Ozvěte se nám pomocí formuláře nebo nás kontaktujte.

Proč energetický audit od specialistů z MH stavebnictví?

  • uspoříme vám energie a provozní náklady
  • splníte podmínky žádosti o podporu z veřejných zdrojů
  • snížíte riziko investice do rekonstrukce nebo výstavby budovy
  • zvýšíme vám efektivitu hospodaření s energiemi

Vypracování auditu je v některých případech dané ze zákona povinné, avšak i ty subjekty, které nemusí zajišťovat energetický audit povinně, mohou díky jeho vypracování a užitečným doporučením v budoucnu výrazně ušetřit náklady za spotřebovanou energii.

Kontaktujte nás

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je dokument, který hodnotí celkově spotřebu energií v posuzované budově. Součástí hodnocení jsou energie potřebné k vytápění, ohřevu teplé užitkové vody, větrání, chlazení, klimatizaci či osvětlení. Budova je ohodnocena na energetickém štítku známkou A až G podobně jako je tomu u domácích spotřebičů. Písmeno A znamená energeticky nejšetrnější budovu, zatímco G nejméně šetrnou. Součástí průkazu je i návrh opatření vedoucích ke snížení spotřeby budovy, tedy k úsporám.

Od 1. 1. 2013 je PENB (mezi lidmi rozšířený pojem energetický štítek) vyžadován ze zákona pro všechny prodávané nemovitosti a nově zateplované bytové domy.

Povinnost energetických štítků (PENB)

Povinnost se bude postupně týkat všech bytových domů. Nečekejte a nechte si od nás vypracovat energetický průkaz. Kontaktovat nás můžete pomocí formuláře.

Průkaz energetické náročnosti budovy je povinný od 1. 1. 2013 pro všechny stavebníky, vlastníky budov nebo společenství vlastníků bytových jednotek. Povinně si ho musí obstarat stavitelé a vlastníci všech novostaveb. A také každý, kdo stávající nemovitost jako celek pronajímá, prodává nebo ji výrazněji renovuje. Výrazná renovace znamená situaci, kdy renovujete alespoň 25 % celkové plochy obálky budovy, tedy např. zateplení, hydroizolace plochých střech, výměna oken, dveří atd.

PENB při pronájmu nebo prodeji nemovitosti jako celku

Podpis smlouvy o pronájmu či prodeji nemovitosti jako celku je podle zákona možný jen v případě, že si předem zajistíte průkaz energetické náročnosti. Jinak hrozí prodejci či pronajímateli až stotisícová pokuta, právnickým osobám dokonce až dvousettisícová. 

Pokud se chystáte stavět či přestavovat, musíte si štítek zajistit dřív, než zažádáte o stavební povolení – průkaz se přikládá k žádosti nebo k ohlášení stavby.

PENB při prodeji nebo pronájmu bytu

Když jde jen o ucelenou část nemovitosti, tedy např. byt v bytovém domě, je průkaz potřebný jen při jeho prodeji. Posuzuje se ale celková energetická náročnost budovy, nikoli pouze bytové jednotky. K pronájmu bytu je nutné dodat "energetický štítek" od ledna 2016. Opět se posuzuje energetická náročnost celé budovy, nikoli jen spotřeba bytu.